استینلس استیل

توسعه فناوری تولید فولاد ضد رنگ ( Stainless steel ) در سال 1912 میلادی جهانیان را با ماده عجیبی با خواص ایده آل ، با دوام ، سخت و مقاوم و پایدار در برابر شرایط مختلف جوی آشنا كرد ، با توجه به زیبایی ، دوام و شکل مدرن این محصول ، معماران برآن شدند از این محصول در طراحی ساختمانها استفاده نمایند . برای اولین بار در سال 1930 در برج مرتفع كرایسلر از این محصول در تركیب نمای ساختمان استفاده شد و پس از آن پوشش كامل برج Elephant and castle substation با ورق استینلس استیل به ضخامت٠.٧ میلی متر به اجرا در آمده و زیبایی و ماندگاری آن انقلابی را درزمینه طراحی نمای ساختمان ها به وجود آورد . این ساختمان درمركز لندن و در تقاطع دو خیابان اصلی شهر و مركز ترافیك واقع شده ، آلودگی بسیار این منطقه هیچگونه تأثیری در نمای آن نداشته و تا کنون مانند روز اول درخشان باقی مانده است و طی سالهای متمادی پس از آن هیچگونه نیازی هم به تعمیرات و نگهداری ویژه از این نما به وجود نیامد . این پروژه معماران پیشرو را شگفت زده نمود. صنعتگران هم راهی یافته که بتوانند عنصر رنگ را نیز بدین محصول اضافه نمایند . رنگ ، خود حاصل یک فرایند شیمیایی است که باعث خوردگی عنصر کرم در استینلس استیل میگردد و مشابه خود ورق دارای دوام بی پایان است . موج استفاده از استینلس استیل در شاهكارهای معماری مدرن جهان فراگیر شد و شاهكارهای جاویدانی همچون موزه موسیقی  EMPسیاتل و كنسرت هال دیزنی در لوس آنجلس ، دیزنی لندد در پاریس  و بسیاری دیگر از ساختمانها ،همگی از طراحی های فرانك گری آرشیتکت نامدار ، ساختمان لویدز لندن با طراحی ریچارد راجرز (برنده به عنوان بهترین طراحی ساختمان در هه 90 میلادی ) ، دانشگاه مترو پولیتن با طراحی دانیل لیبسكند ، برج پرش اسكی برجیسل در اینسبورگ با طراحی زاها حدید و برجهای دوقلوی پتروناس در كوآلالمپور مالزی و … همگی این محصول را به عنوان نمای منتخب خود برگزیدند و امروزه به جرأت میتوان گفت كه اكثریت قریب به اتفاق نمای ساختمانهای برجسته و مطرح معماری مدرن جهان که به عنوان یک اثر هنری مطرح می باشند ( به غیر از عنصر زیبایی ، دوام جاویدان این محصول نیز ، آن را مناسب در طراحی آثار هنری ساخته است ) با نمای استینلس استیل پوشش داده شده اند .

ورقهای استینلس استیل در سه گرید عمده 430   (فضای داخلی ) ،   304  (فضای خارجی ) و  316    (شرایط خاص آب و هوایی ) عرضه میگردد .

طرح ها و رنگهای استینلس استیل

استینلس استیل علاوه بر رنگ طبیعی خود در 8 رنگ شامپاین ، ذغالی ، طلایی ، برنز ، قرمز ، آبی ، نقره آبی و سبز در طرحها و پرداخت های نهایی مختلف عرضه میگردد : شایان ذكر است ، طرحها و رنگهای فوق در تمامی Grade ها (304-316-430) قابل عرضه می باشند.

•    Pattern Finishes (ورقهای بدون رنگ) با پرداخت های نهایی براق (BA) و مات (Satin)

•    Colortex Finishes  (ورقهای طرح دار رنگی )

•    Mirror Finishes  (آینه رنگی )

•    Bead Blasted/Granex Finishes  ( آینه مات رنگی )

•    Metal Art Finishes  (طرح های مسطح )

•    (Gold Finishes Titanium Nitrate ) (ورقهای با روکش طلایی )

•    Grid Finishes ( ورقهای خشدار رنگی )

با توجه به تنوع رنگ و طرح یگانه محصولی درنمای ساختمان محسوب میگردد كه در آن تكرار معنی و مفهومی ندارد. (بیش از 200 طرح و رنگ).

اجرای نمای اسیتینلس استیل

همانگونه كه می دانید طراحی و اجرای نما با محصول  stainless Steel  بسیار دقیق و با جزئیات مخصوص به خود آن ، شامل طراحی مراحل : طراحی نقشه نما ، محاسبه وطراحی زیرسازی متناسب با نقشه نما ، اجرای زیرسازی ، تهیه نقشه  As-built از زیر سازی اجرا شده ، محاسبه و ترسیم نقشه های گسترده ورق ، خم و برش ورقها متناسب با ضخامت آنها ، نصب ورقها و در نهایت ریگلاژ و آب بندی میباشد. كادر فنی مهندسی این شركت با اندوخته های فنی خود و همچنین تجاربی كه در طی سالیان كاری در این رشته به دست آورده اند ، از هر لحاظ توانایی اجرای پیچیده ترین نماهای طراحی شده برای این محصول را دارا می باشند.